Słysząc o branży IT znaczna większość z nas ma przed oczami programistę piszącego kod, i budującego jakieś aplikacje, czy to desktopowe czy mobilne. Jednakże praca w IT wcale nie musi zawsze oznaczać kodowania. W branży istnieje bardzo wiele stanowisk nie związanych z programowaniem. Na jakich stanowiskach można znaleźć pracę w branży IT nie będąc jednocześnie programistą?
Praca jako wsparcie techniczne (Helpdesk)
Bardzo popularne stanowisko pracy w większych firmach. Jeśli w firmie pracuje duża ilość osób niekoniecznie zaznajomionych z pracą z komputerem, a jednak potrzebujących go do pracy, ktoś odpowiedzialny za jego sprawność, przygotowanie do pracy czy naprawę jest osobą niezbędną. Ktoś taki musi pomóc w przypadku gdy komputer się zawiesza, są problemy z jakimiś aplikacjami, czy trzeba na nowym sprzęcie postawić świeży system i zainstalować wszystkie potrzebne aplikacje. Zatrudnianie zewnętrznego serwisu przeważnie mija się z celem, bo niepotrzebnie przedłuża czas realizacji, dlatego duża część firm decyduje się na zorganizowanie takiego stanowiska pracy we własnym zakresie. Biegła obsługa komputera, czy umiejętność serwisowania go to niezbędne umiejętności do pracy na takim stanowisku.
Praca jako Project Manager i stanowiska zarządzające
W większych firmach osoba odpowiedzialna za organizację pracy jest niezbędna. By lepiej zarządzać zespołem potrzebni są tak zwani Project Managerowie(PM), osoby przeważnie nie wykonujące już pracy jako programista czy deweloper, a kierujący całym zespołem, delegujący zadania, ustalający terminy wykonania prac, i kontaktujący się z klientem. Praca na takim stanowisku wymaga jednak sporej wiedzy z zakresu pracy wykonywanej przez nasz zespół. Dobry PM powinien mieć rozeznanie w specyfice pracy wykonywanej przez jego podwładnych, by wiedzieć choćby ile czasu powinno zająć wykonanie danego zadania, do którego z deweloperów najlepiej zgłosić się z danym projektem, czy wiedzieć jak rozwiązać poszczególne problemy. Jest to więc raczej stanowisko będące potencjalną ścieżką awansu szeregowego programisty, a nie praca dla kogoś mającego nikłe pojęcie o pracy programisty.
Grafik komputerowy i UX designer
Grafik komputerowy to specjalista niezbędny w praktycznie każdej firmie zajmującej się dostarczaniem aplikacji czy np. web developingiem. Budowane przez zespół programistów oprogramowanie czy np. strona internetowa musi posiadać jakiś interface graficzny, którego wyglądem zajmuje się właśnie grafik komputerowy. Spora część firm z branży IT specjalizuje się i oferuje np. tylko usługi graficzne, by w przypadku chęci wykonania również warstwy technicznej strony internetowej czy aplikacji, zlecić wykonanie tych prac firmie z którą współpracuje. Jednakże grafik jest niezbędnym ogniwem w praktycznie każdym frontendowym developingu. Praca jako grafik to nie tyle praca technicza jak w przypadku programisty, ale bardziej artystyczna. Dobry grafik powinien mieć zmysł artystyczny, i dobre wyczucie smaku. Jednakże odpowiednia wiedza techniczna przeważnie jest niezbędna w pracy grafika, przygotowując layout strony internetowej grafik powinien znać podstawy budowy stron, by odpowiednio przygotować szablon, w przypadku projektu logo również niezbędna jest wiedza odnośnie formatu plików czy wymiarów. Sama praca grafika nie wymaga bardzo dużo umiejętności technicznych jednakże przyswojenie podstaw z danej dziedziny będzie konieczne.
Zawód niejako powiązany z grafiką komputerową to praca na stanowisku UX(User experience) designera – osoby odpowiedzialnej za to by dana strona, internetowa, aplikacja czy usługa była przyjazna dla użytkownika końcowego. To zawód z pogranicza socjologii, i zawodu technicznego. UX designer musi nie tylko wiedzieć jak powinien wyglądać przystępny i zrozumiały interface, ale także jak buduje się go od strony programistycznej.
Branża gamingowa
Praca w IT to również cała gałąź zajmująca się rozrywką interaktywną. Projektowanie gier video to nie tylko praca dla programistów, ale również mnóstwa innych zawodów. Potrzebni są testerzy, scenarzyści czy projektanci questów, lub mechanik. Praca na tych stanowiskach nie jest związana z programowaniem, ale również zalicza się do branży IT. Praktycznie każde studio zajmujące się produkcją gier będzie potrzebowało w swoich szeregach projektantów fabuły, czy rozgrywki, a także np. artysty odpowiedzialnego za skomponowanie ścieżki dźwiękowej.
Branża IT to niezwykle rozległa branża, by znaleźć zatrudnienie nie musimy koniecznie być specjalistami od kodowania. Jeśli nie czujemy się na siłach by zostać programistą, nie musimy od razu rezygnować z pracy w IT, pozycji, zawodów i stanowisk jest tak wiele że nawet nie mając predyspozycji do pracy programisty istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy jakąś odpowiadającą nam pracę.
0 komentarzy