Jak znaleźć dobre mieszkanie w rozsądnej cenie?

utworzone przez | październik 6, 2021 | Rynek | 0 komentarzy

Poszukiwanie własnego mieszkania to temat który spędza sen z powiek wielu młodym parom, czy singlom. W pewnym momencie życia każdy postanawia się usamodzielnić, i szuka własnego kąta. Rynek nieruchomości w naszym kraju nas nie rozpieszcza. Mieszkania są bardzo drogie, często kiepsko wykonane, albo znajdują się w nieskomunikowanych dzielnicach. Samo znalezienie odpowiedniego mieszkania to czasem kwestia tak wymagająca, że potrzebujemy zatrudnić do tego profesjonalistę który wyszuka dla nas odpowiednie lokum. Jak znaleźć wymarzone mieszkanie w dobrej cenie?

Określ dokładnie jakiego mieszkania potrzebujesz

Szukanie mieszkania „po omacku” to strata czasu, warto już na samym początku określić w miarę dokładnie jakiego mieszkania szukamy. Nowego czy z rynku wtórnego? Warto w przybliżeniu określić parametry, metraż, liczbę pokoi, jego rozłożenie, lokalizację i wszystkie inne istotne kwestie. Dzięki wstępnemu określeniu naszych wymagań będziemy mogli od razu odsiewać nieinteresujące nas mieszkania poprzez mechanizmy filtrujące na stronach z ogłoszeniami. Zakładamy że mamy już profil naszego wymarzonego mieszkania, gdzie najlepiej go szukać?

Ogłoszenia w Internecie, i sprawdzanie ofert deweloperów

Z pewnością pierwsze co każdemu z nas przyszło do głowy, to szukanie własnego lokum w internetowych portalach z ogłoszeniami sprzedaży i wynajmu mieszkań, a także śledzenie stron deweloperów budowlanych. Rozwiązanie to jest dobre z tego względu że często pomijamy wtedy pośredników, przez co cena jest nieco niższa. Ten sposób poszukiwania mieszkania ma jednak istotne minusy, największy z nich to potrzeba ciągłego „trzymania ręki na pulsie”, co ciekawsze oferty bardzo szybko znikają i by nie stracić żadnej okazji warto przeglądać ogłoszenia co najmniej klika razy dziennie. Kolejnym problemem tego rozwiązania jest konieczność przeczesywania ogłoszeń w co najmniej kilku miejscach, portali ogłoszeniowych jest wiele, i nigdy nie wiemy w którym z nich pojawi się nasze wymarzone mieszkanie. Sposób ten jednak ma jedną istotną zaletę, przeglądanie ogłoszeń i ofert deweloperów jest darmowe, a oferty od osób prywatnych przeważnie pozbawione są marży pośredników.  

Szukanie mieszkania na własną rękę

Jeśli jednak szukamy mieszkania w konkretnej dzielnicy w której nie powstają już nowe mieszkania, a ogłoszeń jest jak na lekarstwo niewiele da nam ich przeglądanie, czy nawet zatrudnienie pośrednika. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie przejście się po danej dzielnicy, popytanie sąsiadów. Jeśli szukamy działki pod budowę, lub domu wolnostojącego dobrym rozwiązaniem jest poszukanie działki z zaniedbanym domem i uzyskanie informacji u źródła – istnieje spore prawdopodobieństwo że właściciel z chęcią pozbędzie się takiej działki, bądź zamieni ją na mieszkanie. Często są to osoby w starszym wieku, niezbyt zorientowane w internetowym świecie, czasem nawet nie zdające sobie nawet sprawy z wartości działki którą posiadają.

Pośrednictwo nieruchomości – świetna opcja dla ludzi z ograniczonym zasobem czasu

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu by samemu przeglądać ogłoszenia, albo po prostu wolimy zlecić tę pracę profesjonaliście warto zainteresować się ofertą pośrednika nieruchomości. Firmy specjalizujące się w pośrednictwie nieruchomości nie tylko pomogą nam sprzedać mieszkanie, ale również je kupić. Na rynku istnieje bardzo wiele firm zajmujących się tego typu pośrednictwem. Przy doborze firmy warto oczywiście kierować się opiniami innych użytkowników jak i przejrzystością oferty. Wielu pośredników nie tylko zamieszcza na swoich portalach ogłoszenia sprzedaży mieszkań, i szuka dla nas kupca, ale również oferuje znalezienie konkretnego mieszkania pod nasze wymogi. Opcja ta z pewnością oszczędzi nam mnóstwa czasu, bo całe to poszukiwanie właściwiej oferty zlecimy pośrednikowi. W każdym większym mieście bez problemu znajdziemy firmę oferującą taką usługę, często nawet online, bez wychodzenia z domu. Wbrew powszechnej opinii ceny takich usług nie są bardzo wysokie, a jeśli zależy nam na czasie, i sami mamy go niewiele zdecydowanie warto zainteresować się ofertą pośredników. Profesjonalni pośrednicy realizują przeważnie odbiory mieszkań wystawionych na swoich stronach, co z pewnością oszczędzi nam mnóstwo czasu i kłopotów jeśli wystąpiły by jakieś problemy z mieszkaniem w momencie jego odbioru. Jeśli planujemy sprzedaż naszego mieszkania by kupić inne oferta pośredników powinna nas szczególnie zainteresować, często pośrednicy oferują dodatkowe usługi jak np. serwis sprzątający który od razu przygotuje nasze mieszkanie pod sprzedaż, czy pomoc profesjonalnych fotografów którzy przygotują ładne zdjęcia, co pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *