Jak dobrze zaplanować remont mieszkania, gdzie szukać godnych zaufania fachowców?

utworzone przez | październik 7, 2021 | Rynek | 0 komentarzy

W związku ze „zużywaniem się” mieszkań, jak i zmieniającą się modą na ich stylizację okresowy remont mieszkania to coś co nie ominie raczej żadnego z nas. Chęć odświeżenia mieszkania, czy nadania mu zupełnie innej atmosfery poprzez zmiany jego stylizacji to dla większości z nas moment w którym musimy skontaktować się z fachowcem. Większość z nas nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a przeważnie również i czasu, by samodzielnie zająć się wykończeniem. Znalezienie odpowiedniego fachowca to często nie lada sztuka, na rynku brakuje pracowników, i bardzo łatwo trafić na nieuczciwych wykonawców. W sieci roi się od wpisów zawiedzionych klientów przestrzegających przed danym fachowcem czy firmą. Dodatkowo często bardziej cenieni, i dobrze oceniani specjaliści mają zajęte terminy na długie miesiące w przód, przez co wielu z nas staje przed alternatywą bardzo długiego czasu oczekiwania, albo wyboru mniej zaufanej osoby. W jaki sposób skutecznie szukać fachowca który przeprowadzi nam remont mieszkania, czy domu, jak nie dać się oszukać i czy warto poczekać dłużej na lepszą usługę. Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Gdzie szukać najlepszych fachowców budowlanych?

Najlepszym sposobem na znalezienie zaufanego fachowca jest bez wątpienia zasięgniecie porady u znajomych, Ci na pewno polecą nam kogoś kto wykonywał u nich jakąś prace, przeważnie też będziemy mogli zobaczyć jej efekty w ich domach czy mieszkaniach. Jeśli jednak nasi znajomi nie znają nikogo takiego, musimy rozpocząć poszukiwania na własną rękę.

Dobrym miejscem poszukiwań fachowca jest oczywiście Internet, w sieci nie brakuje serwisów oferujących możliwość zamieszczenia ogłoszenia za darmo. W wyszukiwarce bez problemu znajdziemy strony wizytówki firm zajmujących się remontami, warto też przeszukać grupy na Facebooku w których ludzie polecają bądź odradzają danych fachowców. Przed decyzją o skontaktowaniu się z danym wykonawcą warto zawsze poszukać opinii w Internecie, tych z dużą ilością kiepskich opinii lepiej od razu sobie odpuścić. Najlepiej skupić się na fachowcach powszechnie dobrze ocenianych i chwalonych, zdecydowanie warto też dać szanse nowym firmom dopiero wchodzącym na rynek, podejmujemy wtedy co prawda pewne ryzyko, ale przeważnie możemy liczyć na nieco niższą cenę – by zachęcić nas do swoich usług firma bez odpowiedniej renomy musi nas przecież czymś skusić. Należy też pamiętać by odpowiednio szukać fachowców, możliwie jak najbardziej doprecyzowując wyniki wyszukiwania. Zamiast szukania „firmy budowlanej” wpiszmy w okno wyszukiwarki przykładowo: firma remontowo budowlana Wrocław. Jeśli interesuje nas tylko i wyłącznie remont np. łazienki, czy kuchni, najlepiej będzie wpisać np. frazę remont kuchni Wrocław by skupić się od razu na fachowcach specjalizujących się w tym temacie.

Czy długi czas oczekiwania na realizacji remontu, i brak wolnych terminów powinien zniechęcić nas do wykonawcy?

Wbrew intuicji jeśli fachowiec nie ma w najbliższym czasie wolnego terminu nie powinno to nas do niego zniechęcać, a wręcz przeciwnie. Jeśli wykonawca jest obłożony pracą to świadczy że ma dużo klientów, a co za tym idzie możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć że wykonywana przez niego usługa będzie dobrej jakości. Do dobrego fachowca wszyscy się dobijają, z usług kiepskiego mało kto chce korzystać. Jeśli nie spieszy nam się przesadnie z remontem przeważnie lepiej odczekać te klika miesięcy niż decydować się na nieznaną nam osobę i ryzykować późniejszymi problemami.

Podobnie z długim czasem wykonania naszego zlecenia, nie wynika to przecież ze złej woli wykonawcy, a przeważnie dłuższego czasu potrzebnego na wykonanie naszej pracy, by zrobić to w sposób właściwy. Długi czas realizacji może też wynikać z ograniczonych mocy przerobowych danej firmy. Każdy wykonawca ma określoną ilość pracowników, a Ci przecież są tylko ludźmi i czasem potrzebują urlopów czy mogą zachorować.

Jeśli więc nie potrzebujemy wykonać naszego remontu „na już” nie ma co zniechęcać się dłuższym czasem oczekiwania, czy to na rozpoczęcie prac czy ich realizację.

Odpowiednie zaplanowanie prac to podstawa

Jeśli zależy nam na czasie warto skupić się na kwestii często bagatelizowanej – odpowiednim zaplanowaniu prac. Często w trakcie prac wynika konieczność ingerencji w jakiś inny aspekt pracy remontowej niż ten przez nas zlecony. Przykładowo po skuciu kafelków może się okazać że instalacja elektryczna w mieszkaniu wymaga wymiany. Idealną sytuacją byłoby zatrudnienie firmy która zajmuje się kompleksowymi remontami i w razie potrzeby zajęła się również nieprzewidzianymi potrzebnymi naprawami. Nie zawsze jednak mamy ten komfort, nie każdy wykonawca posiada np. uprawienia elektryka czy gazownika, warto więc zawczasu odpowiednio rozplanować sobie remont i mieć przygotowane dane kontaktowe do potrzebnych nam fachowców. Warto też zawsze wyznaczyć sobie jakiś margines błędu, by w razie opóźnień praca różnych zatrudnionych przez nas wykonawców nie kolidowała ze sobą.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *