Gdzie szukać ciekawych ofert pracy?

utworzone przez | październik 8, 2021 | Rozwój | 0 komentarzy

Poszukiwania pracy to temat który dotyczy praktycznie każdego z nas. Znalezienie dla siebie idealnej pracy często nie bywa łatwe. Wśród pracodawców nie brakuje nieuczciwych osób, a często też oferty są bardzo niedokładne, czy przekłamane. Poszukiwanie pracy to przeważnie także praca sama w sobie, poświęcamy wiele godzin na przeszukiwanie portali z ogłoszeniami, aktualizujemy swoje CV, przeglądamy oferty w social mediach. Znalezienie pracy to nie lada sztuka, jak skutecznie jej szukać, i gdzie znaleźć najlepsze oferty?

Portale ogłoszeniowe z ofertami pracy

Najoczywistszym sposobem na poszukiwanie pracy jest przeglądanie Internetowych portali z ogłoszeniami. W dzisiejszych czasach mało kto już czyta prasę i przeczesywanie ogłoszeń w gazetach to relikt przeszłości. W sieci znajdziemy mnóstwo portali oferujących możliwość zamieszczenia przeróżnych ogłoszeń – również takich oferujących pracę. Ogłoszenia takie można zamieścić za darmo, warto więc mieć się na baczności, i odpisywać tylko na te które wyglądają wiarygodnie. Często na takich portalach zamieszczają ogłoszenia wszelkiej maści oszuści czy żartownisie, warto w miarę dokładnie przejrzeć każdą ofertę na którą zamierzamy aplikować, by nie zdziwić się później że zamiast znalezienia pracy nasze dane znalazły się w jakiejś bazie marketingowej, czy też wzięliśmy udział w czyimś niewybrednym żarcie. Szukając pracy przez portale Internetowe warto zawsze odpowiednio odfiltrować nieinteresujące nas ogłoszenia. Portale ogłoszeniowe przeważnie posiadają bardzo rozbudowane mechanizmy filtrujące, bez problemu wybierzemy interesującą nas formę zatrudnienia, zawód czy zakres godzinowy. Wbrew pozorom spora część użytkowników nie wie nawet o ich istnieniu i przegląda wszystkie dostępne oferty z danego miejsca Polski, co tylko zmniejsza nasza wydajność w szukaniu pracy i często bywa frustrujące. Praktycznie każdy pracodawca skrupulatnie uzupełnia dane do swojego ogłoszenia, nie ma więc co się przejmować tym że przez zbyt dokładne ustawienie filtrowania przegapimy jakąś ciekawą ofertę.

Szukanie pracy na własną rękę

Jeśli szukamy pracy na konkretnym stanowisku, lub np. mamy sprecyzowane wymogi co do lokalizacji naszego miejsca pracy dobrym rozwiązaniem jest przejście się na żywo do siedzib danych firm i lokali i spytanie u źródła czy dany pracodawca nie potrzebuje pracownika. Niektóre firmy nawet nie zamieszczają ogłoszeń w sieci, zamiast tego przyklejając kartkę z informacją i numerem telefonu na swojej witrynie. Podobnie również bywa w przypadku pracodawców z bardziej wyspecjalizowanych branż, oferty zamieszczane są tylko na ich witrynach firmowych, zamiast na zewnętrznych portalach ogłoszeniowych. Jeśli interesuje nas praca w konkretnej firmie warto przejrzeć oficjalną stronę danego pracodawcy, większość przedsiębiorstw zamieszcza na swoich stronach podstronę z ofertami pracy, często prowadzą one do portali ogłoszeniowych na których zamieszczona jest właściwa oferta, jednak nie zawsze jest to regułą. Pracodawcy którzy nie potrzebują pilnie pracownika często tylko wrzucają ofertę na swoją witrynę, której nie znajdziemy nigdzie indziej.

Dobrym sposobem na znalezienie pracy jest również kontakt z bliskimi nam osobami, czy rodziną, jeśli mamy dużo znajomych warto ich podpytać czy nie słyszeli od kogoś o jakichś ofertach pracy. Często takie wieści dotrą do nas jeszcze na długo zanim dany pracodawca w ogóle wystawi ofertę zatrudnia, co już na samym początku stawia nas na uprzywilejowanej pozycji.

Coraz popularniejszym obecnie sposobem na szukanie pracy jest również przeglądanie i pytanie o zatrudnienie na grupkach w social mediach. Na Facebooku znajdziemy bez problemu grupy z ofertami pracy dotyczące każdego z większych Polskich miast. Jeśli szukamy pracy w jakimś bardziej wymagającym doświadczenia zawodzie raczej nie znajdziemy tam wartościowych ofert, ale do poszukiwania pracy dorywczej, czy takiej nie wymagającej doświadczenia, albo np. oferty stażu to bez wątpienia dobre miejsce.

LinkedIn – pracodawca znajdzie Ciebie

Odwrócenie roli – niech to pracodawca znajdzie Ciebie. Portal LinkeIn nie tylko pozwala nam przeglądać oferty pracy, ale również często jest używany przez działy HR do poszukiwania pracowników. Z odpowiednio uzupełnionym profilem, dokładnie opisanym doświadczeniem i przebiegiem naszej dotychczasowej kariery zawodowej mamy spore szanse że skontaktuje się z nami przedstawiciel jakiejś firmy szukającej nowych pracowników. Jeśli więc planujemy zmianę pracy warto uzupełnić nasz profil zawczasu by rekruterzy mieli szansę dostrzec nasze konto. Warto to z resztą zrobić nawet jeśli nie planujemy zmiany miejsca zatrudnienia, by w razie takiej potrzeby nie musieć robić tego na szybko, tylko mieć już przygotowany odpowiednio profil zawodowy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *