Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

utworzone przez | październik 5, 2021 | Technologie | 0 komentarzy

Uczenie dzieci języków obcych od najmłodszych lat to w dzisiejszych czasach praktycznie standard w lepszych przedszkolach czy żłobkach. Nauka umiejętności przydatnych w dorosłym życiu już w początkowym stadium rozwoju naszych potomków jest bardzo ważne, bo właśnie wtedy wyrabiamy w sobie wiele nawyków i umiejętności. Nie bez powodu najwięcej najlepszych kierowców rajdowych pochodzi z krajów w których uczy się jeździć samochodem dzieci już od najmłodszych lat. W młodzieńczym wieku nauka wszystkiego przychodzi nam zdecydowanie najłatwiej, dzieci są ciekawe świata i bardzo szybko przyswajają wiedzę. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stara się uczyć swoje dzieci programowania już w wieku kilku lat, łatwość przyswajania wiedzy przez dzieci to oczywista oczywistość, z jakich jeszcze powodów warto uczyć dzieci programowania?

Szeroki wybór oprogramowania i zabawek stworzonych z myślą o dzieciach

Wertowanie książek i przepisywanie kodu raczej nie zaangażuje do nauki małego dziecka, podobnie przeglądanie tutoriali czy przeczesywanie portali tematycznych. W obecnych czasach nie jest to jednak problemem.

Na rynku istnieje wiele gier video czy zabawek w prosty i zabawny sposób uczących podstaw programowania. Świetne darmowe Rabbids coding, od Ubisoftu, czy wskrzeszony po latach Colobot są obecnie dostępne za darmo, grzechem więc byłoby nie dać im szansy.

Rynek zabawek również w ostatnim czasie jest przepełniony jest wieloma produktami uczącymi najmłodszych zasad funkcjonowania programowania, ciągu przyczynowo skutkowego, i analitycznego myślenia. Znajdziemy zarówno takie dla najmłodszych jak i nieco starszych dzieci. Zestawy firmowane marką LEGO z pewnością przyciągną do siebie dzieci – kto z nas w dzieciństwie nie lubił tych niezwykle popularnych duńskich klocków, a możliwość ich obsługi poprzez aplikację to zabawa która pochłonęłaby i niejednego dorosłego. Dla starszych dzieci, czy nastolatków również bez problemu znajdziemy programistyczne „zabawki”, np. te oparte o Arduino.  Nigdy wcześniej zachęcenie najmłodszych, czy starszych dzieci, do programowania nie było tak łatwe.

Jakich praktycznych umiejętności uczy dzieci programowanie?

Jak już wiemy nauka programowania wśród dzieci jest obecnie bardzo powszechnie dostępna i łatwa, a rozwiązań i sposobów by zachęcić najmłodszych nie brakuje. Nie odpowiedzieliśmy sobie jednak na najważniejsze z pytań, w jakim celu należy uczyć dzieci programowania?

Branża IT wciąż potrzebuje wykwalifikowanych programistów

Wysokie płace doświadczonych programistów nie wzięły się znikąd – na rynku wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów, a w związku z postępującą cyfryzacją w niemal każdym aspekcie życia rynek raczej szybko się nie nasyci. Praca jako programista to bardzo przyszłościowy i intratny zawód. Kto wie czy dziecko zachęcone w najmłodszych latach do nauki programowania, nie podąży tą ścieżką kariery zawodowej, i w dorosłym życiu nie zostanie cenionym specjalistą.

Wiedza i umiejętności przydatne na co dzień zyskane dzięki nauce programowania

Nawet jeśli nasze dziecko nie zainteresuje się programowaniem na tyle by wybrać tę ścieżkę rozwoju zawodowego, z pewnością zyska wiele przydanych umiejętności. Programowanie nie tylko pomaga w rozwoju myślenia logicznego i analitycznego, ale także rozwija kreatywność, uczy nas sumienności i dokładności. Dodatkowo programowanie z pewnością nauczy nas właściwego podejścia do rozwiązywania problemów, a także w jakimś stopniu przybliży nam zasady rządzące cyfrowym światem. Tzw. „pokolenie Z” to osoby które dorastały już w scyfryzowanym społeczeństwie, które nie pamięta początków Internetu i komputerów, przez co często nie do końca rozumie zasady ich działania. W przypadku obecnych dzieci, dorastających już w dobie powszechnego dostępu do Internetu i technologii sytuacja z pewnością nie będzie lepsza. Nauka programowania z pewnością pomoże naszym dzieciom w zrozumieniu cyfrowego świata i zasad nim rządzących, co może mieć wymierne korzyści w praktycznie każdym zawodzie.

Jak widać nauka programowania z pewnością przysłuży się rozwojowi naszych potomnych, a możliwości zachęcenia najmłodszych do nauki tej trudnej sztuki w dzisiejszych czasach bez wątpienia nie brakuje. Uczmy więc dzieci programowania jak najszybciej, nawet jeśli nie zostaną w przyszłości pracownikami branży IT, to umiejętności pozyskane dzięki nauce programowania z pewnością przysłużą się im w dorosłym życiu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *