Dlaczego Python jest najlepszych wyborem dla sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

utworzone przez | październik 4, 2021 | Technologie | 0 komentarzy

Sztuczna inteligencja(AI) i uczenie maszynowe to w ostatnim czasie tematy niezwykle często poruszane. W informatyce pojęcie to oznacza w skrócie tworzenie programów naśladujących choćby częściowo zachowania inteligentne, wzorując się w większym lub mniejszym stopniu na tym jak funkcjonują żywe, inteligentne osobniki. Samą ideą budowania komputerowej sztucznej inteligencji jest realizowanie celów których nie da się w prosty sposób przełożyć na algorytmy i linijki kodu.

Dobrym przykładem tutaj będzie tłumaczenie bazujące na AI. Tłumaczenie tekstu nie polega tylko na zamianie słów, ale także zrozumieniu kontekstu całego zdania i wychwycenia wszelkich niuansów. W dużym uproszczeniu, komputer „uczy się” analizując poprawnie przetłumaczone teksty. Odpowiednio napisany kod, jest w stanie „nauczyć” AI bardzo szybko właściwego działania, czego świetnym przykładem jest DeepL – projekt stworzony przez zaledwie 20 osób, obecnie będący w stanie w wielu aspektach przewyższać komercyjne rozwiązanie Google.

Kolejny przykład to np. rozpoznawanie obrazów. Nie da się w żaden sposób zapisać w formie kodu, czym np. jest jabłko, samochód, czy rower. Nie ma również możliwości wzięcia pod uwagę wszystkich możliwych kształtów, kolorów czy nawet kompozycji zdjęć. Zmiennych jest tak dużo że nawet zespół najlepszych programistów na świecie nie potrafiłby napisać kodu takiego programu. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która analizując setki tysięcy poprawnie opisanych obrazów „zapisuje” sobie cechy charakterystyczne zdjęć np. kota i na tej podstawie rozpoznaje obiekty na zdjęciach w sposób niezbyt dla nas zrozumiały, ale dla sztucznej inteligencji już tak.

Trudno więc nie dostrzec potencjału technologii, która firma nie chciałby mieć AI badającego zapotrzebowanie na jakiś produkt, czy oceniającego skuteczność kampanii reklamowej. Z tego też powodu wielu przyszłych programistów chce szkolić się w tej właśnie gałęzi IT. Na pytanie jaki będzie najlepszy język programowania do tego typu zadań niemal wszyscy odpowiadają: Python.

Python – najlepszy wybór do uczenia maszynowego i AI

Dlaczego więc ten język programowania jest najczęściej polecany i wybierany przez specjalistów w dziedzinie programowania, powodów jak zwykle jest wiele, najważniejsze z nich to:

Wszechstronność i prostota

Ze względu na swoją bardzo prostą składnię, między innymi – brak wymogu deklaracji nowych zmiennych, brak konieczności „domykania linii kodu” specjalnym znakiem itd. Python zyskał sobie grono zwolenników już przed boomem na AI. Nie tylko pomaga to bardzo we wdrożeniu się zupełnie nowym programistom, czy takim zmieniającym język programowania, ale także jest bardzo czytelne i zrozumiałe dla doświadczonych profesjonalistów. Próg wejścia jest więc stosunkowo niski, a kod czytelny i łatwy do przyswojenia.

Duże zbiory bibliotek i wysoka popularność

Szeroka społeczność to niezwykle ważna kwestia w przypadku wyboru języka programowania. W razie potencjalnych kłopotów znacznie łatwiej będzie nam znaleźć pomocne rozwiązania. W razie wątpliwości bez problemu znajdziemy odpowiedź na nurtujące nasz pytania.

Z łatwością znajdziemy gotowe rozwiązania w bogatych zasobach bibliotek, pozwalających łatwo zaimplementować potrzebne nam funkcje. Korzystanie z gotowych bibliotek znacznie ułatwia przyswajalność kodu, przez osoby które nie brały udziału w jego pierwotnym tworzeniu. Napisany samodzielnie kod, będzie mniej zrozumiały dla niewdrożonej w projekt osoby, a jeśli dodatkowo nie będzie do niego żadnej dokumentacji czy nawet komentarzy, jego analiza może zająć wiele godzin. W branży IT, gdzie rotacja pracowników często jest bardzo duża, dbałość o możliwość łatwego wdrożenia nowego pracownika to bardzo ważna kwestia.

Bezproblemowa obsługa w najpopularniejszych systemach operacyjnych i łatwa integracja z innymi językami

Ze względu na swoją wszechstronność i popularność Python jest bezproblemowo obsługiwany we wszytkach najpopularniejszych Osach. A w związku z jego prostotą jest bardzo łatwo adaptowalny do innych platform programistycznych.

Z powyższych powodów w przypadku zastosowań związanych z AI i uczeniem maszynowym Python nie ma sobie równych, ze względu na bogatą bazę użytkowników jak i jego przejrzystość i łatwość przyswajania jest świetnym wyborem nie tylko dla nowicjuszy ale także dla doświadczonych programistów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *