10 prostych sposobów na dobre zarządzanie czasem

utworzone przez | październik 8, 2021 | Rozwój | 0 komentarzy

Czas – „waluta” dla każdego bardzo wartościowa i cenna. Któż z nas nie chciałby mieć więcej czasu, i nie marzył o tym by przedłużyć dobę o te kilka godzin? Deficyt wolnego czasu to zmartwienie większości z nas, wciąż brakuje nam czasu czy to na rozwój czy rozrywki. Doby z pewnością nie wydłużymy, możemy za to lepiej zarządzać naszym czasem by we własnym odczuciu mieć go więcej, i wygospodarować go na to na co potrzebujemy.

1. Znajdź i wyeliminuj „zjadacze czasu”

Dokładnie przeanalizuj każdy dzień, i sprawdź na co swoim zdaniem tracisz zbyt wiele czasu. Warto ograniczyć czas na czynności które uważamy za jego stratę. Dla jednych z nas będzie to przesiadywanie przed telewizorem, dla innych scrollowanie social mediów. Jeśli mamy problem z określeniem co jest naszym „zjadaczem czasu”, warto sobie zrobić dzień czy dwa w którym dokładnie będziemy zapisywać na co poświęcamy ile czasu.

2. Planuj dzień i wyznaczaj sobie ramy godzinowe

Odpowiednia dyscyplina potrafi być kluczowa w kwestii oszczędności czasu. Warto odpowiednio zaplanować sobie dzień i wyznaczyć na wszystko ramy czasowe. Większość z nas tego nie robi i często niepotrzebnie przeciąga pewne czynności, co po zsumowaniu ich „zabiera” nam z dnia nawet kilka godzin.

3. Popracuj nad asertywnością

Często bywa tak że mimo dobrej organizacji własnego czasu i tak nam go brakuje bo ciągle ktoś zawraca nam głowę swoimi sprawami. Oczywistym jest, że należy pomagać najbliższym czy nawet i obcym osobom, warto jednak zadbać o to by przez to nie zaniedbywać własnych spraw, i w razie gdy pomoc komuś koliduje z naszymi planami warto nauczyć się asertywnie odmawiać.

4. Odpuść sobie „wielozadaniowość”

Skupiaj się zawsze na jednym zadaniu, robiąc kilka rzeczy na raz tracisz mnóstwo czasu na ponowne „wdrożenie się” do uprzednio przerwanego zadania, plus przeważnie wykonujesz wszystkie te jednoczesne zadania niedokładnie, bo brakuje Ci odpowiedniego skupienia. Człowiek nie działa  wielowątkowo, i wszelkie próby naśladowania komputerowego procesora przyniosą marne skutki.

5. Nie zaczynaj kilku rzeczy na raz

Jeśli mamy kilka rzeczy do zrobienia, róbmy każdą z nich do końca i po kolei, znacznie łatwiej jest dokończyć jedno zadanie niż pięć. Ilu z nas ma pulpit przepełniony notatkami z nigdy nie zrealizowanymi planami? Ilu z nas zaczynało naukę danego zagadnienia by po czasie przeskoczyć na inne, a potem na jeszcze inne ostatecznie nie kończąc żadnego z nich? Zasypywanie się niedokończonymi zadaniami z pewnością nie wpływa motywująco, a dodatkowo, jeśli żadnego z nich nie skończymy jest tylko stratą czasu.

6. Dbaj o porządek wokół siebie

Nikomu dobrze się nie pracuje przy biurku zaśmieconym niepotrzebnymi dokumentami, tak samo jak mechanikowi nie będzie się wydajnie i dobrze pracowało co chwilę odrywając się od pracy szukając właściwego narzędzia. Dbałość o odpowiedni porządek wokół nas nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu na odnalezieniu się w tym bałaganie, ale także pozytywnie wpłynie na naszą psychikę.

7. Nie rób niczego w pośpiechu

Zawsze pracuj w swoim tempie, nie staraj się na siłę przyspieszać swojej pracy. Pracę można wykonać albo szybko, albo dobrze. Kierując się przesadnym pośpiechem jakość Twojej pracy będzie niska, a co za tym idzie stracisz mnóstwo czasu na poprawki, które mogłyby nie być potrzebne gdybyś pracował w wolniejszym ale za to wydajniejszym tempie. Chytry dwa razy traci.

8. Nie bierz na siebie zbyt wiele obowiązków

Często wielu z nas bierze na siebie zbyt wiele obowiązków, które tak naprawdę wcale nie są nam do niczego potrzebne. Jeśli brakuje nam czasu, a jest on do tego względnie zorganizowany warto rozważyć rezygnację z niepotrzebnych nam czynności w naszym planie dnia.

9. Zapewnij sobie czas na relaks i rozrywki, zadbaj by były one angażujące i sprawiające Ci przyjemność

Wiele osób narzeka na brak wolnego czasu na rozrywki jednocześnie marnując go na bezproduktywne „byczenie się”. Oczywistym jest że wszyscy potrzebujemy odpoczynku, a czas na rozrywkę i relaks jest dla naszej psychiki kluczowy, warto więc zorganizować sobie jakiś przedział czasowy w każdym dniu przeznaczony „dla nas”. Warto jednocześnie by w tym czasie nie gapić się bezsensownie w telewizor czy scrollować media społecznościowe, tylko zająć się czymś co pozwala nam się zrelaksować i sprawia nam przyjemność. Na przykład pójść na spacer, pograć na konsoli, czy poczytać książkę. Nie będziemy mieli wtedy poczucia że nasz wolny czas to czas zmarnowany.

10. Postaraj się wykorzystać czas w trakcie dojazdów

Dojazdy do pracy często zajmują nam sporo czasu w takcie dnia, więc może by tak wykorzystać ten czas? Zamiast podróży samochodem wybrać rower, i tym samym zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, mogąc odpuścić sobie późniejszy trening na siłowni? W trakcie podróży komunikacją miejską może lepiej przejrzeć materiał na uczelnię zamiast bezmyślnie scrollować Facebooka czy Instagrama? Zdecydowanie warto wykorzystać czas na dojazdy w jakiś sposób, by zapewnić sobie więcej czasu po pracy, czy nauce na uczelni lub w szkole.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *